Bizonyra nem ismeretlen az n szmra sem a fltkenysg rzse, akr gy, hogy n rezte, akr gy, hogy nre voltak fltkenyek. A mindkt esetben knz rzstl valsznleg mindannyian szenvedtnk mr letnk sorn, gy tapasztalhattuk, hogyan tudja ez az rzs megkeserteni napjainkat, tformlni viselkedsnket, s milyen nehz megszabadulni ettl az rzstl.
Mikor beszlnk fltkenysgrl? A fltkenysg az az rzs, amikor az ltalunk szeretett, szmunkra fontos szemly elvesztstl flnk. Gyakran gy, hogy egy vlt vagy vals harmadik szemly megjelenst tartjuk ennek oknak. Sokszor anlkl, hogy ismernnk a harmadik szemlyt, eleve vesztesnek, legyzttnek rezzk magunkat egy vagy tbb vonatkozsban is.
Leggyakrabban partnerkapcsolati helyzetekben ismerjk fel ezt az rzst, de megjelenhet munkatrsi, barti, szl-gyermek, testvr- s ms kapcsolatokban is.
A felnttkorban jelentkez fltkenysgnek gyakran gyermekkori testvrfltkenysgben ill. az ltalban ellenkez nem szltl elszenvedett vlt vagy valdi mellzttsgrzsben talljuk meg a gykert.
Fontos tudnunk azt is, hogy az irrelis mrtk fltkenysgnek oka lehet alkoholfggsg s tnetknt nagy pszichitriai krkpekben is megjelenhet. Ilyen esetekben szakember beavatkozsa nlklzhetetlen.
Milyen rzsek jtszanak szerepet a fltkenysg kialakulsban ill. fennmaradsban? A lelknk mlyn gy rezzk, nem vagyunk megfelelek, elg rtkesek, szerethetk partnernk szmra. Sokszor egyes kls vagy bels, sajt magunknak sem elfogadhat tulajdonsgunk, vonsunk klns jelentsget kap ebben. gy rezzk, a vlt vagy vals rivlissal szemben gy csak vesztesknt kerlhetnk ki. A legyzttsg, a legyzhetsg indulatokat breszt az ellen, aki legyztt vagy legyzhet minket, s az ellen is, akinek gy rezzk, nem kellnk mr. Ezzel egy idben szletik meg a flelem, hogy elhagy minket, akit szeretnk. Flelem a fjdalomtl, gytrdstl s attl, hogy bizonyossgg vlik rtktelensgnk.
Ahogy ersdnek ezek az rzsek, gy vltozunk mi is. Ktelkedni kezdnk partnernk szintesgben, gy rezzk, becsaphatak vagyunk, s be is csapnak minket. Jelentsget tulajdontunk minden, addig taln szre sem vett mozzanatnak, hogyan kszn, hnyszor telefonl, mikor ksik, kivel tallkozik, mennyi gondot fordt klsejre.
Bizonyossgot akarunk, tudni, hogy mi vagyunk a legfontosabbak szmra, vagy tudni, hogy mgis megjelent a harmadik szemly. Partnernk minden megnyilvnulsa e kt plus szerint rtkeldik, s eszerint vltozik a hangulatunk. A pillanatnyi megnyugvs utn jra rnk tr a flelem. Megvltozik a viselkedsnk, a kapcsolatunk. Gyanakvv, tlrzkenny vlunk. Apr dolgok miatt indulatosak lesznk, inkviztorknt kikrdeznk, vagy megprbljuk partnernket is elbizonytalantani sajt rtkeiben. Igyeksznk fltkenny tenni t is, mikzben lelknk egyik fele rzi, nem szabadna gy viselkednnk, s ettl sajt szerethetetlensg rzsnk fokozdik.
A megvltozott viselkedst egyre nehezebben fogadja partnernk is. lland gyanakvsunktl, kikrdezsnktl, indulatossgunktl, elbizonytalantsi ksrletnktl is indulatos lesz, vagy magba zrkzik s kezd nagyobb tvolsgot tartani.
Az lland feszltsget megprblja kikerlni, s mr tnyleg ksn jn, ritkbban telefonl, nem kzelt. Ez pedig egyre jobban megersti bennnk a legyzhetsg, elhagyhatsg, rtktelensg rzst, n a flelem, az indulat, a bizonyossgkeress, a kr tovbb ersti nmagt, mg vgl taln tnyleg megromlik a kapcsolat anlkl, hogy valaha is ltezett volna valdi rivlisunk.
Ebbl az nmagt gerjeszt krbl kell kilpni. A krds az, hogy hol s hogyan. Kezdje taln a sajt magval kapcsolatos elgedetlensgvel. Gondolja vgig, mi az - akr klsejben, akr viselkedsben -, amivel elgedetlen, s amin tudna vltoztatni. polt-e a klseje? Van-e nn felesleges kil? rdekldik-e a msik gondjai irnt? Trelmes-e? El tudja-e fogadni a kritikt? Ha ezeket tgondolja, rjn majd, hogy amit sokszor partnere tletnek rez, az a sajtja, n nem tudja ezeket elfogadni magban. Ha elkezdi sajt maga tformlst, elgedettebb lesz, s mr az erfeszts is rtket ad.
rdemes vgiggondolnia, mikor bizonytalanodott el sajt szerethetsgben. Ha ezt megteszi, lehet, hogy rjn, hogy bizonytalansgt nem partnere indtotta el. Taln mr rgta, gyermekkora ta fennll rzse, mely minden fontos kapcsolatban felsznre kerl. Igen fontos, hogy flelmeit, nmagval s trsval szembeni rzseit, indulatait szintn el tudja mondani partnernek, s az rzseit is gyanakvs, indulatossg nlkl vgig tudja hallgatni. Ez lehetsget teremt arra, hogy megrthessk, segthessk egymst, s a problmkat meg tudjk beszlni.
Partnere rzseinek, a fltkenysg kialakulsa ta megvltozott viselkedsnek megrtsben, elfogadsban segt, ha elkpzeli magt trsa helyzetben. Vajon hogyan rezn magt, ha nnel szemben lenne ilyen gyanakv, indulatos, vdaskod? Fontos az is, hogy meg tudjk beszlni az egymssal szembeni elvrsaikat, mi az, amit adni tudnak s kapni szeretnnek a msiktl.
A fltkenysg legyzse nem sikerlhet egyik naprl a msikra, de ha kpes magval megkzdeni, jrartkelni gondolatait, elvrsait, tisztzni kapcsolatt partnervel, a legjobb ton halad ahhoz, hogy ezt megvalstsa. |